Telefon dolandırıcıları bu kez de avukat oldu

Vatandaşı dolandırmanın her gün yeni yollarını bulan telefon dolandırıcıları, asker, savcı ve polisten sonra avukat kisvesine büründü. Her gün değiştirdikleri kontörlü hatlardan rastgele aradıkları kişileri ağlarına düşürmeye çalışan dolandırıcıların yeni yöntemi avukatlık bürolarından arıyormuş gibi yapmak oldu. Sahte bir hukuk bürosu ismiyle vatandaşları arayan dolandırıcılar gerçek avukat isimleri kullanarak vatandaştan para sızdırmaya çalıştıkları anlaşıldı.

telefondolDolandırıcıların “… hukuk bürosundan arıyoruz, … bankası ya da … sigorta şirketinden sizden haksız olarak tahsil edilmiş 6.000 TL alacağınızın olduğunu tespit ettik. Size vereceğimiz hesaba 350 TL dosya masrafı yatırmanız halinde bu tutarı size en kısa sürede tahsil edip yollayacağız” şeklinde ifadeler kullanarak vatandaşı ikna etmeye çalıştıkları ortaya çıktı. Durumdan şüphelenerek avukat olduğunu söyleyen kişiden adres ve baro sicil numarası isteyen vatandaşa, adını kullandıkları avukatın kamuya açık bilgilerini veren dolandırıcıların bu yolla birçok vatandaşı dolandırdığı bilgisine ulaşıldı.

Dolandırıcılardan şüphelenen vatandaşlar adı dolandırıcılar tarafından kullanılan avukatlara “bizi siz mi aradınız” diye ulaştıklarında, şüphelerinde haklı olduklarını anladılar. Dolandırıcıların ismini ve unvanını kullanarak vatandaştan para sızdırmaya çalıştıkları avukatlardan birisi olan Avukat Şamil Demir, kendisinin de dolandırıcıların mağduru olduğunu ifade etti. Her gün birçok vatandaşın kendisine ulaşarak arayan kişinin kendisi olup olmadığını öğrenmek istediğini, arayan herkesi dolandırıcılara karşı uyardığını söyledi. Avukat Şamil Demir, “kimi vatandaş teşekkür edip telefonu kapatırken kimi ise dolandırıcıların kendilerine cazip gelen teklifinin gerçek olmadığını öğrenince hayal kırıklığına uğruyor. Kimi ise siz avukatsınız bunlar hakkında gereğini neden yapmıyorsunuz diyorlar. Dolandırıcılar asker, savcı ve polislerden sonra avukatların güvenilirliğinden yararlanarak insanlara zarar vermeye başladılar” dedi.

Adı ve unvanını kullanan dolandırıcılar hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran Avukat Şamil Demir, savcılığın verdiği bilgiler doğrultusunda soruşturma başlatmak yerine avukatın suçun mağduru olmadığı, mağdur olan vatandaşların ise bizzat savcılığa müracaat edebileceği gerekçesiyle takipsizlik kararı verdiğini söyledi. Bu durumda kendisine ulaşanları uyarmaktan başka yapabileceği bir şey olmadığını ifade eden Demir, kendisi gibi birçok avukatın adının kullanılarak benzer girişimlerde bulunulduğunu, vatandaşın bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti.

Haberin Hürriyet Gazetesi‘ndeki versiyonu için TIKLAYINIZ.

Son arama kelimeleri:

  • demir hukuk
  • hukuk bürosu dolandırıcılığı
  • demir hukuk bürosu şikayet
  • https://www samildemir av tr/2015/05/telefon-dolandiricilari-bu-kez-de-avukat-oldu/
  • https://www samildemir av tr/avukat/sahte-avukatlik-burosu/
  • https://www samildemir av tr/avukat/sahte-avukat/
  • https://www samildemir av tr/avukat/dolandiricilik-yontemleri/

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

“Telefon dolandırıcıları bu kez de avukat oldu” hakkında 1 yorum var

  1. Demir hukuk diye aylardır mesaj alıyorum borcunu öde yoksa haciz ederiz diye aksi gibi ulaşacak ne bir telefon ne dw başka bir şey gelen mesajı bile yanıtlayamıyorum bu 15 Ağustos 2018 az saat 11.09 mesaj geldi bayramdan önce borcunu öde yoksa arabana haciz işlemi başlattık bağlayacağız iyi hoş da benim arabam hiç olmadı ki…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir