Dünyanın En İyi Hukuk Fakülteleri

Hukuk, her zaman en popüler ve saygın mesleklerden biri olmuştur. Bu nedenle, dünyanın en iyi hukuk fakülteleri her zaman büyük bir ilgi görmektedir.

En İyi Hukuk Fakültelerini Belirleyen Kriterler

Dünyanın en iyi hukuk fakültelerini belirlemek için kullanılan kriterler, genellikle şunlardır:

 • Akademik itibar: Hukuk fakültesinin akademik itibarı, en önemli kriterlerden biridir. Bu itibar, hukuk fakültesinin mezunlarının akademik başarıları, araştırmaları ve yayınları ile belirlenir.
 • Kariyer başarısı: Hukuk fakültesinin mezunlarının kariyer başarısı da önemli bir kriterdir. Bu başarı, mezunların iş bulma oranları, kazandıkları ücretler ve elde ettikleri başarılar ile belirlenir.
 • Finansal destek: Hukuk fakültesinin öğrencilere sağladığı finansal destek de önemli bir kriterdir. Bu destek, öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamasına yardımcı olur.
 • Uluslararasılaşma: Hukuk fakültesinin uluslararasılaşması da önemli bir kriterdir. Bu uluslararasılaşma, hukuk fakültesinin uluslararası işbirliği olanakları, yabancı dil eğitimi ve uluslararası öğrencilere sağladığı imkanlar ile belirlenir.

Dünyanın En İyi Hukuk Fakülteleri Listesi

Dünyanın en iyi hukuk fakültelerini belirlemek için birçok kuruluş tarafından farklı listeler yayınlanmaktadır. Bu listelerden en yaygın olanı, U.S. News & World Report tarafından yayınlanan listedir. Bu listede, dünyanın en iyi hukuk fakülteleri aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 1. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)
 2. Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)
 3. Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)
 4. Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)
 5. Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)
 6. New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)
 7. Berkeley Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)
 8. Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)
 9. Northwestern Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)

Diğer İyi Hukuk Fakülteleri

U.S. News & World Report’un dışında, Times Higher Education, QS World University Rankings ve Forbes gibi kuruluşlar da dünyanın en iyi hukuk fakültelerini belirlemek için listeler yayınlamaktadır. Bu listelerde, yukarıda bahsedilen fakültelerin yanı sıra, aşağıdaki hukuk fakülteleri de yer almaktadır:

 • Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi (İngiltere)
 • Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesi (İngiltere)
 • University College London Hukuk Fakültesi (İngiltere)
 • Imperial College London Hukuk Fakültesi (İngiltere)
 • University of Toronto Hukuk Fakültesi (Kanada)
 • University of Melbourne Hukuk Fakültesi (Avustralya)
 • Nanjing Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Çin)
 • Peking Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Çin)

Sonuç

Dünyanın en iyi hukuk fakülteleri, öğrencilere yüksek kaliteli eğitim ve kariyer fırsatları sunmaktadır. Bu fakültelerden mezun olan öğrenciler, hukuk alanında başarılı bir kariyere sahip olma şansına sahiptir.

Son arama kelimeleri:

 • https://www samildemir av tr/2023/12/dunyanin-en-iyi-hukuk-fakulteleri/
 • https://www samildemir av tr/2023/12/dunyanin-en-iyi-hukuk-fakulteleri/#:~:text=Bu listede, dünyanın en iyi Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi (ABD)

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir