Avukatlık yemini ve metni

avukatAvukatlık mesleğine kabul edilen avukat adayların mesleğe kabulü, “Avukatlık Ruhsatname”lerinin verilmesiyle hüküm ifade eder. Aday ruhsatını almasıyla birlikte “Avukat” unvanını kullanma hakkını kazanır. Avukatlık ruhsatı ve avukatlık kimliği Türkiye Barolar Birliği tarafından tek tip olarak bastırılır. Avukatların kimlikleri tüm resmi ve özel kurumlarca kabul edilmesi gereken resmi kimliklerdir.

Avukat adayları ruhsatlarını teslim aldıkları sırada, ruhsatlarını almak için başvurdukları baronun yönetim kurulu üyeleri huzurunda andiçerler. Yemin bir tutanağa bağlanarak avukat ve yönetim kurulu üyeleri tarafından imzalanır ve bu tutanak avukatın sicil dosyasında saklanır. Avukatların sıfatlarını kazanırken ettikleri yemin şöyledir:

“Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma namusum ve vicdanım üzerine andiçerim.”

Son arama kelimeleri:

  • avukatlık yemini
  • avukat yemini
  • https://www samildemir av tr/2009/03/avukatlik-yemini-ve-metni/
  • avukatlık yemin metni
  • avukatlık yemin töreni konuşma metni
  • https://www samildemir av tr/avukat/avukatlik-yemini-sozleri/

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.