Türk avukatlık tarihi belgesel oldu

Geçmişi çoğu ülkedeki avukatlığın tarihi ile karşılaştırıldığında göre pek de eski olmayan Türk avukatlık tarihiTürkiye Barolar Birliği’nin hazırlattığı ve Rüştü Asyalı’nın seslendirdiği “TBB 40. Yıl Belgeseli”ne konu oldu. Belgeselde avukatların Osmanlı Devletinin son dönemlerinde başlayan meşakkatli örgütlenme mücadelesinin günümüze uzanan öyküsü akıcı bir şekilde anlatılmakta. Belgesel, Türk avukatların günümüzdeki konumuna hangi aşamalardan geçerek geldiğinin idrak edilmesi açısından izlemesi gereken bir eser.

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

“Türk avukatlık tarihi belgesel oldu” hakkında 1 yorum var

  1. Türkiye Barolar Birliği tarafından, birliğin kuruluşunun 40. yılı şerefine hazırladığı, Osmanlı Devleti zamanında kurulan ilk hukuk fakültesinden, noterlik, dava vekilliği gibi kurumların oluşmasına; Dava Vekilliği Cemiyetinden, Baroların kuruluşuna kadar avukatların baro ve barolar birliği adıyla örgütlenmeleri gibi hususları inceleyen, Türkiye’de avukatlık mesleğinin doğuşu ve bugünlere gelişini özetleyen önemli bir belgesel. Belgeseli izledikçe, avukatların sorunlarının bugüne has olmadığı, yürütmeye karşı verdikleri mücadelenin, avukatlık tarihi kadar eski olduğu anlaşılmakta. Yaklaşık bir saat süren video, Rüştü Asyalı tarafından seslendirilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.