Avukatlar için icra takibi ile uğraşmak gün geçtikçe zorlaşıyor

icra-mudurluguİcra işleriyle yoğun olarak uğraşan meslektaşlarım bilirler. İcra dairesindeki tozlu, sıkışık, kalabalık ortamda çalışmak oldukça zordur. Özellikle büyük şehirlerin icra dairelerinde bu yoğunluk sıkça göze çarpar. İcra takibini başlatmaktan başlayan zorluklar, dosyanın hazırlanmasında, gelen evrakların dosyalara işlenmesinde, haciz tarihi alınmasında ve haciz sırasında sürer gider.

İcra işi çeşitli kurumlarla anlaşılmak suretiyle yoğun olarak temin edildiğinde, kurulacak ekip bu işe yoğunlaşarak icra işlemlerini yapılabildiği gibi, iş imkanlarının sınırlı olması nedeniyle, bir avukatın yapmak zorunda kaldığı işe de dönüşebiliyor. Yoğun olarak icra işi yapan bürolar ister istemez icra daireleriyle daha çok muhatap oldukları için, çalışma şartları daha iyi ve kolay olabiliyor. Ancak bu yoğunluğa sahip olmayan avukatlar için aynı durum söz konusu olamayabilir. İcra dairelerinin işlerinin büyük yoğunluğunu oluşturan kurum takipleri nedeniyle, az sayıda iş takip eden avukatların işlerinde aksamalar yaşanabilmekte. Sıra bekleyen bir avukatın önünde icra müdür yardımcısına 100 adet takip veren bir avukat çalışanı varken 2-3 takip vermek için bekleyen avukatın işinin aksamadığından bahsetmek mümkün değil. Ancak bu bahsedilenleri işi yoğun avukatlar icra dairelerinde rahat çalışır, diğerleri çalışamaz şeklinde anlamak da tam olarak doğru değildir. Yaşanan zorluklar ne boyutta iş ile uğraşırsa uğraşsın avukatların tamamını etkilemektedir.

Aslında yaşanan  sıkıntıların en göze çarpan nedeninin icra dairelerinin mekan darlığı ve çalışan eksikliği olduğu söylenebilir. Devletin kaba kuvvetini kullanma yetkisine sahip bu dairelerin işlerliği bir yandan da hak arama hürriyeti ile doğrudan ilgilidir. Zamanında hakkına kavuşamayan vatandaşın bu hakkının zedelendiği açıktır. Hakka kavuşmada kilit rol oynayan icra dairelerinin etkinliğinin artırılması devletin gücünün ve saygınlığının da artması demek olacaktır.

Hayatında hiç icra dairesi görmemiş ve dolayısıyla çalışma şartlarını bilmeyen müvekkillerin, aksaklıkları, gecikmeleri anlaması beklenemez. Bir yandan işini yapmaya çalışırken diğer yandan da müvekkilin taleplerini dengelemeye çalışmak, biz avukatları yaptığı iş kadar yoran bir durumdur. Adalet mekanizmasındaki eksiklikler adliye çalışanları kadar, üstlendiği işi özen yükümlülüğüne uygun yerine getirmeye çalışan biz avukatları da olumsuz etkilemektedir.

Geçmiş ile günümüz arasındaki çalışma şartları değerlendirildiğinde kötüye gidişin her geçen gün arttığı söylemek gerekir. Aşırı stresli çalışma ortamı avukatların çalışma şartlarını zorlaştırmaktadır. On yıl önce bir icra dairesinden aynı gün hacze çıkılması, toplu evrak işi yapılması mümkün iken bugün bunun gerçekleşmesi hayal gibi görünüyor.  Haciz ve takip alımı için kullanılan randevu defterleri 5-10 yıl önce aklımıza gelmeyecek şeylerdi…

Burada sorunlardan bahsetmişken, meslektaşlarının çalışma şartlarını iyileştirmek için Adalet Bakanlığı yerine geçerek elinden geleni yapan barolara ve özellikle Ankara Barosuna teşekkür etmek gerekir. İcra dairelerinin çalışması için gerekli masa, sandalye ve bankoları bile temin eden Ankara Barosu bu konuda üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmektedir.

Son arama kelimeleri:

  • icra takibi ne kadar sürer

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.