Uygulanmayan sicil afları

kredi-kartiÜlkemizin aflar cenneti olduğunu söylemek yanlış olmaz. 2 – 3 yıl arayla çıkarılan aflarla, kredi borçları, protestolu senet, karşılıksız çek ve takibe düşmüş krediler nedeniyle Merkez Bankasına bildirilen kişilerin kayıtlarının silinmesi için kanun çıkarılır. Yeniden kredi kartı, çek ve kredi almak isteyen vatandaşlar daha önce taleplerini sicilleri nedeniyle reddetmiş olan bankaların yoluna düşerler. Evet, Merkez Bankasındaki kayıtları silinmiştir. Hatta işini sağlama almaya çalışan kimi vatandaşımız, Merkez Bankasından kayıtlarının olmadığına dair aldıkları belgeyle bankalara başvururlar.

Krediyi inceleyen banka görevlisinin önünde iki ayrı program vardır. Birincisi resmi Merkez Bankası ekranı, diğeri ise şimdiye kadar çıkarılan aflara rağmen hiçbir şeyin silinmediği bankanın kendisi için tuttuğu özel kayıtlar. Eğer başvuran kişinin durumunda ciddi bir düzelme, hesabında parası, işleyen pos cihazları yoksa, kredi çek ve kredi kartı talebi reddedilir. Esas ret sebebi başvuru sahibinin eski kayıtları olmasına rağmen, kanuna aykırı davranmış olmamak için banka tarafından başka ve geçerli bir red sebebi uydurulur. Dolayısıyla hükümetlerin popülist yaklaşımlarla, bir çoğu seçim öncesine denk gelecek şekilde çıkardığı dönemsel sicil afları, aslında hiç bir işe yaramaz. Olan tomar tomar evrak toplayan, banka banka gezen vatandaşa olur. Kredi alamadım ama en azından sicilim temiz (!) der avunur. Son sicil affı da 28.01.2009 da resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Vatana millete hayırlı olmasını dilerim…

Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler İle Kredi ve Kredi Kartları

Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanun

KANUN NO: 5834
Kabul Tarihi: 22.01.2009
RGT: 28.01.2009
RG NO: 27124

Amaç ve kapsam

MADDE 1 – (1) Ödeme tarihi bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredinin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları, söz konusu borçların bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce veya bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde borcun tamamının ödenmesini müteakiben Merkez Bankasında tutulan kayıtlardan silinir.

(2) Merkez Bankasınca kayıtların silinmesinden sonra, bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerince yapılacak kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer işlemlerde silinmiş kayıtlar dikkate alınmaz.

Yürürlük

MADDE 2 – (1) Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 3 – (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

KANUN GEREKÇESİ – 30.12.2008 tarihinden önce düzenlenmiş olup da; kullandığı nakdî ve gayrî nakdî kredinin ödemelerini aksatan firmaların ticarî faaliyette bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtlarının söz konusu borçların bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce ödenmiş veya bankaca yeniden yapılandırılmış olması kaydıyla bankalarca ve özel finans kurumlarınca yapılacak kredîlendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer bankacılık işlemlerinde dikkate alınmayarak bu durumdaki firmaların, kişi ve kredi müşterilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi ve ekonomiye katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Son arama kelimeleri:

 • https://www samildemir av tr/2009/01/uygulanmayan-sicil-aflari/

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

“Uygulanmayan sicil afları” hakkında 24 yorum var

 1. Benım kredı kartlarım vardı bır cok bankadan, ama borclarımı odeyemedıgım için sıcılım bozuldu, ve kısa bır sure içerisinde borclarımın tamamını kapattım, ve su anda hıcbır bankaya borcum yok… Sicil affı çıktı ama oylesıne cıktı sanırım ses var goruntu yok tabırı caızse… Çunku su an hangı bankaya başvursam olumsuz yanıt alıyorum. Bu nasıl sıcıl affı ve neye yarayacak? Madem cıkıyor bır af magdur olan vatandaş yararlansın ama nerde… mumkun degıl. O yuzden bu sıcıl affıyla bosuna insanları kandırmasınlar…

 2. emir sizinle aynı durumdayız hemen hemen…yasadan önce banka borçlarımı kapatmıştım zaten…yasa ile temiz bir sayfa açılacağını sandım…yanılmışım…boşuna zaman kaybetmişim affı beklemek ile….tüm umutlarım bitti şimdi..ben işime devam ederim umudu taşıyordum ama ne yazık ki olmayacak bu gidişle…
  bir şeyi anladım ki…bankalar fırsat ellerinde olduğu için yasa üstü bir kurum gibi davranıyorlar…bence sicil affını uygulamaktan kaçınan devlet bankalarına bir uyarı vermek gerekir…yüklü faizleri alırken iyi idi…koysunlar onlarda ellerini taşın altına…onca çalışanım var..hepsi sigortalı..bankaların keyfi davranışları yüzünden işten çıkarmam gerekecek…rızıkla oynayanın rızıkı olmasın inşallah….

 3. sicil affını sadece seçim yatırımı olarak çıkartı bizim mükemmel siyasetçilerimiz mevcut olan bütün bankalara müracaat ettim borcumu 2007 de ödedim diye bana kredi vermiyorlar nasıl sicil affı bu insanların geleceği ile oynuyor bunlar eğer bir daha oy verirsem ellerim kırılsın bu AKP ye

 4. Sicil affı dediler umutlarımızı ve bir nebze ekonomimizi buna bağladık. 30 01 2009 tarihinden önce tüm borçlarımı kapamama ragmen halen karşıma yasal takibe girmiş olduğum ve devam ettiği söyleniyor oysa maaşımda haciz veya herhangi bir şey için kesinti yapılmıyor. adresim belli yerim yurdum belli sonuçta devlete karşı borçlu isem maaşı ödeyen de devlet neden hala haciz koymadı anlamış değilim. Biz insanları bu gibi boş şeylerle ve gündemi değiştirmek adına oyalıyorlar bence.

 5. ilk önce bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim. Şamil bey bende 2004 yılında 2 kredi kartımda bir tanesinde sorun yaşadım fakat son anda kapatarak kurtuldum.En son 2 ocak ta merkez bankasından aldığm yazıyla içim rahat etti ama ufak miktarda kredim bile çıkmıyor. eşim ev hanımı kredi kartı olumlu sonuçlanıyor ben maaşımı aldığım bankadan kredi ve kartını alamıyorum. belgeyi gösterdiğim halde bizde çıkıyor silinmemiş diyorlar. çok komik ve acınacak bir durum konuya çok güzel yaklaşmışsınız tekrar teşekkür eder başarılar dilerim.

 6. bence insanlarla dalga geçiyorlar.kredi kartları çıkmadan önce mutemetler dağıtırdı maaşımızı bundan daha iyiydik.ne zaman kredi kartları yani bankalar devreye girdi insanların kanını kene gibi somurmaya başladılar hele fırsat kendilerindeyse insanı tam darda boğuyrlar.

 7. bende aynı durumdayım arkadaşlar on gündür gitmediğim banka kalmadı maaş aldığım banka bile olmaz diyor nasıl bir sicil affı bu anlamadım

 8. yazıklar olsun oy ıçın ınsanları kandırıyorlar. nerdeymış sıcıl affı? bırakın ozel bankaları devletın kendı bankaları bıle ne kredı ne de kredı kartı verıyor. bumudur sicil affı?

 9. Ben bır bankaya baglı taseron bir fırmada çalışıyorum. Bankanın bana vermiş oldugu bir sicil numarası olmasına rağmen kredi kartı alıp kendime bir kayıt oluşturamıyorum. Çok garip bir ülkede yaşıyoruz müşterinin biri geliyor kredi istiyor alıyorum müracatını ret ediliyor. Sebebi komik yetersiz kkb kaydı. Yani müşteri kredi kartı kullanmıyor diye kredi verilmiyor saçmalık. Ben 2007 yılında 60 tl yüzünden takibe düşdüm. Komik ya 60 ytl ve beni yada benim gibi durumdaki insanlarla çeki senedi donmüş yada milyonları ödeyememiş insanları aynı kefeye koyuyorlar. Kaldıkı sicil affı diyorlar hergun bakıyorum şubede silinmişmi diye silinmemiş duruyor. Bu ülkede yaşamak istemiyorum ama mecburen yaşıyoruz. Yazıklar olsun …

 10. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Bankaları Sicil Affı Sicil Affı Yasasına Uymaya Çağırdı
  1-Sayın zafer ÇAĞLAYAN Tanzanya hükümetinin bakanı olup Halk ve Ziraat bankalarıda Papua Yeni ginede hizmet veren ÖZEL bankalardır.
  Ya kardeşim özel banklar hadi piyasa koşullarına göre çalışır ister verir ister vermez diyoruz ama sen sözünü bu iki bankaya bile geçiremezsen özel bankalar niye uygulasın

 11. annem babam emekli insanlar 3 kardeşiz kara liste yüzünden borçlarını ödedikleri halde düştükleri duruma bakıyorum çok üzülüyorum iştende çıkarıldım. kardeşlerim ve ben bir yandan okul masrafları oturduğumuz kendi evimiz banka ipotekli aileme yardımcı olamadığımamı üzüleyim annem babam banka emeklisi kendi bankaları bile borç kredi kullandırmıyor. bu ülkede dürüst olmanın acısını hep bizlermi çekiceğiz. baştakiler utansın hiçbiz bu seneler kadar kötü duruma düşmedik. protokoldeki, yüksek makamdakilerde düşsünler anlasınlar ve benim gibi anne ve babasına yapılan haksızlıklar emekli dürüst bu devlete hizmet vermiş insanları bu yaşta süründürmelerini affetmiyorum bu ülkenin ayırımcılığından da artık utanıyorum. benim gibi düşünen emeklilerin evlatlarına sesleniyorum annenizi babanızı sakın ezdirmeyin o saygıdeğer insanların arkasında olun.

 12. Sicil affı çıkardık diyorlar hangi bankaya varsan sicilin bozuk diye kredi vermiyorlar çeşitli bahaneler uyduruyorlar bu nasıl sicil affı madem silinmeyecek niye affı çıkarttık diye övünüyorlar?

 13. BOSUNA BEKLEMEYIN … SICIL AFFI DIYE BIRSEY YOK BUNLAR SADECE SECIM YATIRIMI 5 YIL BEKLEMEMIZ KREDI FILAN VERMIYOLAR KARTTA BANKAYA GIDIYOZ HEP SICIL AFFI KONUSUNDA CEVAP VERMEKTEN KACINIYORLAR UZULMEYIN SECIM GELIYO GEREKEN DERS SANDIK BASINDA VERILECEK BIZ INSANLARLA ALY EDIYOR BANKALAR KANDIRMACA ARTIK DAYANCAK GUCUMUZ KALMADI KENDIMIZI EZDIRMEYELIM ARTIK…….. BUTUM MAGDUR ARKADASLARA SESLENIYOM LUTFEN CIRKIN OYUNLARA GELMEYELIM…..

 14. 7 kredi kartından icralık, mahkemelik olmuştum. yasa ve anlaşma ile taksitle bütün borçları kapattım..yaklaşık 1.5 yıl sonra yani bugünlerde ufak bir işim için 2000 ytl kredi çekmek istedim..sicil affından sonra bankalara cepten yaptığım başvuruların yanıtları:

  VAKIFBANK:
  başvurunuz olumsuz sonuçlanmıştır, DOKUNMATİK kullanamazsınız, ilginize teşekkür ederiz.

  TEB:
  TEB’E gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Kredi başvurunuz bankamız kriterlerine uygun olmadığı için onaylanmamıştır.

  AKBANK:
  İHTİYAC kredisi başvurunuz olumsuz sonuçlanmıştır. ilginize teşekkür ederiz.

  GARANTİ BANKASI:
  1266838 NOLU BAŞVURUNUZ GARANTİ BANKASINDAKİ MEVCUT KREDİLİ ÜRÜNLERİNİZİN ÖDEMELERİNDEKİ GECİKME NEDENİYLE UYGUN BULUNMAMIŞTIR.

  İŞ BANKASI:
  nakit kredi talebiniz uygun görülmemiştir. İŞ BANKASINA göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

  YANİ KİBARCA “DEFOLUN GİDİN, SİZİ KARŞIMIZDA GÖRMEK İSTEMİYORUZ” diyorlar.. insan evladının bir değil, bir çok hatasını affeder değil mi?? ama bunlarda ne insan sevgisi, ne af ne iman var!! adam borcunu ödemiş, sen faiziyle,anaparasıyla inim inim inleterek geri almışsın hem de..
  Kendine güvenmeyen hangi tüketici böyle olumsuz durumları göze alarak tekrar kredi çeker ki?. adamın şu anda durumu iyi ve tekrar kredi çekmek, düzenli ödemek istiyor ama bankalar “SEN ÖLDÜN KARDEŞİM” diyor..
  KENDİLERİ BİLİR…bana inanın gün gelecek tekrardan yalvaracak duruma gelecekler. Yakındır yani..
  Buradan bütün bankalara sesleniyorum..”AKILLI OLUN, AKLINIZI BAŞINIZA TOPLAYIN!!” borcunu ödemiş, borcunu namus bilmiş insanlarla oynamayın. Hiç kimse tekrar 1000 ytl krediyi ödemeyerek 10.000 ytl yapmak istemez. Zaten icrayla, yasayla, mahkemeyle hakkınızı alıyorsunuz. İnsanlara bir şans daha vermeniz gerekir. Merkez bankası kendi kayıtlarını sildi, sizler de lütfen “kredi kartları merkezi”ndeki bilgileri silin, açın milletin önünü!!! AKILLI OLUN, AKILLI DAVRANIN..AKLINIZI BAŞINIZA ALIN
  YOKSA… yazıklar olsun, tek kelimeyle yazıklar olsun hepinize..

 15. Sevgili Mağdur arkadaşlar,
  Aynı durumdan babamda muzdariptir.Yaklaşık bir yıl önce kredi kartlarından gecikmelerinden dolayı kara listeye girdi.Şuan herhangi bir bankaya borcu bulunmamaktadır.Ben üniversite 3. sınıf öğrencisiyim şu an.Babam benim üniversite öğrenimimi görmem için ihtiyaç kredisi için başvuruyor ama hep sicil yüzünden olumsuz yanıt almaktadır.Ve şu an üniversite öğrenimime devam edemiyorum.Kredi çekemezse hiçbir şekilde üniversiteye gidemeyeceğim kesin.Teşekkür ediyorum.

 16. ben işçi emöeklısıyım aynı zmanda muhtarım 1 kredı kartı borcum vrdı ve odedım su anda hıcc borcum yok ama bankalar kredı vermıyorlarr ya nasıl olsa maasımı sızden alıyorum neden kredı alamıyorum onu anlamdım sıcıl affı cıktı dedıler hıc bır ıse yaramadı bu aff hıcc cıkartmasalardı daha ııyıdı bence su anda zor durumdayım bıtakım borclardan dolayı ne yapcagımı bılmıyorum….

 17. Selam benim garanti bankası na 2.400 tl borcum vardı ve bunu 9.500 tl odedim. Seker bankasına da 500 tl vardı bunu da 1,500 olarak odedim ve mahkemelik olmadım. Avukat arar aramaz odendi 2004 yılında Ama hala burclu gorunuyorum ve kart alamıyorum ve sımdı almakta ıstemıyorum resmen dalga gecıyorlar bızımle arkadaslar mumkun olduyunca uzak durun derım yorganınıza gora ayağımızı uzatalım. benım sımdıkı dusuncemı sorarsanız eskıden kredı kartı yoktu daha mutluyduk paramız kadar harcardık ben sımdı verseler de almam.

 18. Bende kiredi kartindan kanuni takibe girdim fakat borcumu odedim bankadan cek karnesi aldim fakat kiredi karti alamiyorum sizce mantiklimi

 19. Bizim eşimizle hiçbir bankaya borcumuz yok ama yinede bize kredi kartı çıkmıyor.İkimizde sigortalı çalışıyoruz.Ama bize çıkmıyo.Eşimin trafikten yediği cezalar vardı 2 senedir ödenmedi acaba ondanmı?

 20. kanunlar bir şeye yaramayacaktı niye zahmet edip çıkarıyorlar ki kredi kartlarından takibe uğramıştım borçları kapattım merkez bankasından sicilim olmadığıma dair belge de aldım maaşmı aldığım vakıfbanka gidiyorum kredi alamıyorum bu işten bir şey anlayan varsa banada anlatsın

 21. borcum yok 1yıl 2009 da sorun yaşadım ve hemen ödeme yaptım ama halen daha bankalardan kredi alamıyorum.

 22. Tamam takibe uğrayanlara kredi vermiyorlarda insanların çoğu takibe uğradı. Bir süre sonra takibe uğramayan kalmayacak bu şartlarda o zaman ne olacak

 23. 6.5 senede bankaya 2 mılyon çek ödedım …çekım gecıktı….avukat aramadan temızledım…bankaya teslım etttım…ama demekkı benımde tıcarı hayatım bıttttı…sıcıl affı beklıyordum ama demekkkı …hıkaye…hayırlı olsun…

 24. Beyler , Hanımlar yanlış konuda şikayet ediyorsunuz. Büyük millet meclisine vatandaş olarak başvurun.
  ” Avrupa insan hakları çerçevesinde hertürlü şahsi biilgilerimin depolanması ve silinmesi ile kanun düzenlenmsini talep ediyorum”

  deyiniz.

  Bugün her önüne gelene Nufus kayıtlarınızı veriyorsunuz, bunun amaç dışı kullanılması çok kolay.

  Avrupa bu konuyu 80’li yıllarda tartıştı.

  ”Şahsi bilgilerin saklanma koşulları ” denen bir kanun eğer yoksa , çıkarılmalıdır. Sen istediğin kadar sicil affı de… adam senin bilgilerini saklıyor .Annenin kızlık soyadına kadar muhafaza ediyor..

  Avrupa ‘da 3 seneye kadar HAPİS CEzASI var.Adam Avrupa’da koskoca Bankanın CEO’larını içeri atıyor önlem almadın diye.
  O yüzden sadece sicil affı değil KAYIT KORUMA KANUNU diye bağırın.
  Bakın aşağida örnekler vereceğim .Zaten kanunlarımız yalan yanlış Almanya ^dan kopyalanıyor..

  Hangi Siciller Almanya’ da ne kadar süre kalabilir

  1) Bankada ciro hesabı açma sorgulama (Banka sizin böyle bir sorgu yaptığınızı 7 gün görebilir. Ana sicil kaydında 1 sene tutulur. (Banka 8. günden itibaren göremez)
  2) Kredi başvurusu sorgulama (yukarıdakinin aynısı!!(işte hani peşpeşe ret edilen başvurular var ya onlar çünkü bir diğer banka sizin daha önce ki başvurunuzun red edildiğini gördüğü için red ediyor)
  3) Alınan Kredi Banka kredinin vadesini bildirir. Ara bildirimler yapmadığı sürece taksit bitince Schufa (Sicil) kaydı dilekçe ile silinir. Aksi halde sene sonu silinir
  4)Müşteri ciro hesabını ya da kredisini ödemezse mahkeme kayıt nosuyla beraber azami 5 sene kayıtlar muhafaza edilir.Eğer bu süre zarfında ödeme yaparsa ödeme yaptıktan sonra 3 sene daha kayıtlar muhafaza edilir.Daha sonra kayıtlar silinir.
  5)Ödenmeyen borçlar banka tarafından her yapılacak işlemle beraber tekrar sicile bildirilebilinir.
  6) Banka tarafından ihtarname alan kişi 14 gün içerisinde borcun tamamını öderse 3 senelik bekleme süresi kalkar sicil derhal borç ödenmistir ibaresi veya silinmek suretiyle görünmek.
  7) Sicildeki herhangi yanlış beyanlara karşı tüketicinin itiraz hakkı vardır. Bu süre zarfından tüketici , dilekçe vererek hakkındaki yanlış beyanı geçici olarak yasaklayabilir..
  Bu liste uzun sürüyor..Sadece Derneklere , sendikalara tavsiyem dogru itiraz ediniz. Ve kanunun nasıl yapılması gerektigini izah ediniz. Alman Schufa’sı (Sicil ) ile ilgili bilgilerin türkçesine alman konolosluklarına başvurarak elde edebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir