Kredi kartı borcunuz taksitlendirilir…

Artan kredi kartı borçları ve yüksek gecikme faizleri ve borçlarını kontrol altında tutmak isteyen vatandaşların sayısının fazlalığı birçok fırsatçının da yeni bir sektöre yönelmesini sağladı. Genellikle cep telefonu bayii kisvesinde çalışan bu işyerleri, yasal satış görüntüsü altında vatandaşların kredi kartı borcunu ödeyerek 12 aya kadar varan sürelerde vadeli satış yapmış gibi taksitlere bölüyor. Bu işlem sırasında da %30 a varan komisyonlar uygulanıyor. Vatandaş için geçici bir kurtuluş yolu olan bu uygulama bu yasal işyeri görünümündeki işletmelere fahiş kazançlar sağlıyor.

Banka ve Kredi Kartları Kanunu ‘na göre gerçek bir mal ve hizmet satışına dayanmayan kredi kartı işlemi yapanlar hakkında hapis cezaları öngörülmesine rağmen bu tür işletmelerin sayısının halen artıyor olması, cezanın pek de caydırıcı olmadığı sonucunu ortaya koyuyor. Derinlemesine incelendiğinde işten para kazanan ile işletmenin kağıt üzerindeki sahibinin de aynı kişiler olmaması, küçük bir düzenli ödeme karşılığında ilgisiz bir vatandaş üzerinden işlerin yürütülüyor olması da bu girişimcilerin cesaretini artırıyor. Denetim eksikliği ve bankaların da bu uygulamalara göz yumması nedeniyle vatandaşın kredi borcunun üzerinden para kazanma işi süreceğe benziyor.

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

“Kredi kartı borcunuz taksitlendirilir…” hakkında 4 yorum var

 1. bildiğiniz bilmediğinize yetmiyor banklar bizim çok altımızda yapsa hiç bir vatandaş böyle yerlere gitmez. bankanın yüzde 5 faizini düşündümüz zaman yüzde2 gibi bir rakam bizim için çok daha ideal olur. bu işlemi hiç bir tedfeci yüzde 2 den yapmaz. bankalar adli takibe girmemiş hiç bir kartı taksitlendirmiyor.gayri yasal hiç bir yaptırım gücü yoktur. hukuka aykırı bir işlem yapılmamaktadır. güncel taksitli satış olarak yapılmaktadır. ve yapılan işlemin faturası kesilmektedir.bankalardan daha uygun olan işlemi ben yaptırdım ve çok memnun kaldım. buna bakılacak olursa bankalarda yasal tefecilerdir.

 2. Yasal, faturası olduğu, yaptımının olmadığı düşünülen bu kart işlemleri suçtur ve maliye ile BDDK bu nedenle birçok işlem yapmıştır. İşte cezalandıran madde:

  Kanun No: 5464
  Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu

  Kabul Tarihi: 23.02.2006
  R.G. Tarihi: 01.03.2006
  R.G. No: 26095

  Sahte belge düzenlenmesi

  MADDE 36 – Gerçeğe aykırı olarak harcama belgesi, nakit ödeme belgesi ya da alacak belgesi düzenlemek veya bu belgelerde ne surette olursa olsun tahrifat yapmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayanlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.

 3. kimse yasa dışı bir iş yapmıyor mal gerçekten alınıyor ve gerçekten spot piyasada satılıyor alış faturası ve satış faturası kesiliyor. Keşke herkez böyle vergisini ödese bankalar milletin anasını ağlatıyor herkez bankalara çalışıyor. Bende taksitlendirdim hemde asgari ödemem yarıdan daha aza indi çok memnunum

 4. yapılan iş gayet resmi ve vergiside ödenen bi iştir herkes memnun kimse şikayetçi deyildir ben yaptırdım ve memnunum asıl bankalar tefecidir ve milletin anasını ağlatıp insanlara kan kusturmaktadır bu işi yapan firmalardan allah razı olsun milleti bankaların kara lekesinden kurtarıp ticari hayatını kurtarıyolar devam etsinler bugün banka bir kredi kartını deyil yüzde ikiye ödemek dara düşen insanın yüzüne bile bakmıyolar ben yaptırdım memnunum herkese tavsiye ederim gayette resmi ve vergisi ödenen bi iştir arkadaşlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir