Boşanma COM.TR yayına başladı

logo-bosanma.com.tr
Bugün bana ilginç bir mail geldi. İnsanların boşanma konusunda avukat, psikolog, mali müsavir gibi ihtiyaçları için profesyonellerle iş ortaklığı yapmayı istediklerini söyleyen www.bosanma.com.tr yetkililerinden geliyordu bu mail. Çin, Almanya, Polonya, Fransa ve birçok ülkede bu tür bir organizasyona girişmişlerdi. Ücreti karşılığında bu sitede adınız ve adresiniz duyurulacak ve insanların size ulaşması sağlanacak. Bizimki gibi avukatlara reklam yasağının uygulandığı bir ülkede, bu siteye üye olup müşteri bekleyecek meslektaşlarımı oldukça cesur bulurum.

Almanya merkezli sitenin Türk Hukukuna tabi olmayacağı açık. Türkiyede olsa barolar, avukatlık tekeline muhalefetten hemen işleme girişirlerdi. Peki bu durumda ne yapılacak? Baroların bu tür ihlallerle şimdiye kadar başedemediği ve edemeyeceği de açıktır. Re’sen yapılan hiçbir inceleme sözkonusu değil. Sadece şikayet geldiğinde inceleme söz konusu. Bu durumda atı alan Üsküdarı geçerken, reklam yasağı yönetmeliğine sadık kalan avukatlar her geçen gün artan haksız rekabetin mağdurlarına dönüşüyorlar.

Bu durumu aşmanın en iyi yolu ya yasaktan tamamen vazgeçmek ya da sıkı sıkıya uygulamaktır. Yoksa şimdi yaşandığı gibi, denetimsiz kaos ortamı hep fırsatçıların lehine işleyecektir.

Güncelleme 17.09.2009

Online Boşanma sitemiz bosanma.com.tr’nin adresinin bosanma.eu olarak güncellendiği ve com.tr alan adının bu adrese yönelendirildiğini gözlemekteyiz. Sitede cesur (!) meslektaşlarımız reklam yasağını duymamışçasına “boşanma avukatı” olarak kendilerini reklam etmeye devam ediyorlar. Bu tam manasıyla reklamdır. Çünkü kendilerini bu sitede para karşılığı duyuruyorlar.

Sitedeki bir diğer ilginç gelişme de bosanma.eu yetkililerinin Türkiye Barolar Birliği’ne yaptığı ziyaret. TBB Başkanı Sn. Özok ve Başkan Yard. Şenol ile görüş alışverişi yaptıklarını belirten haberin üzerinde görüşmede çekilmiş fotoğraf da yayınlanmış durumda. Acaba bosanma.eu yetkilileri TBB Başkanlık divanının iki üyesiyle ne görüştüler?  “Biz boşanma.eu dan geliyoruz ve para karşılığı avukatlara boşanma davası buluyoruz sizden de destek bekliyoruz” mu dediler? Yoksa Almanya’dan gelen bir ziyaretçi heyetinin isteği nezaketen geri çevrilmek istenmedi mi? Her ne olursa olsun bu görüşmenin ve bu görüşmede çekilen fotoğrafın kötüye kullanıldığı, sitede yapılmak istenenin meşrulaştırılmaya çalışıldığı, “biz sizin birliğinizin başkanı ile bile görüştük” havası yaratılmaya çalışıldığı açıktır. Eminim ki TBB, yetkilileri ziyaretçilerinin faaliyetini ve görüşmenin ne amaçla kullanılacağını bilmiyorlardır ve bilseler böyle bir görüşme gerçekleşmezdi.

img_1020

Bosanma.com.tr temsilcileri Songül Olgun, Halil Keskin ve Şirket idare Başkanı Dr. Christopher Pruefer 8 Temmuz 2009 tarihinde, TBB Başkanı Sayın Özdemir Özok’u ve TBB Başkan yardımcısı Sayın Talay Şenol’u Ankara’da bizzat ziyaret ederek bilgi alış-verişinde bulundular.

Güncelleme, 06.12.2009

Bosanma.com.tr / bosanma.eu ‘yu her ziyaret ettiğimde beni şaşırtan yeni girişim ve faaliyetleriyle karşılaşıyorum. Almanya’da muhkim bir kişi / şirketin sahibi olduğu sitede, İstanbul anadolu yakası kodlu bir telefonla danışmanlık yapılmakta. Bu da gösteriyor ki site sahipleri Türkiye’de de vergi mükellefi olup, Türk Telekomdan hat kiralamış ve danışmanlığa başlamışlar. 0216/5971092 numaralı telefonu arayarak dakikası 11 kuruştan danışmanlık alınabiliyor. Fiyatlandırmaya göre 10 dk lık danışma bedeli yaklaşık 1 TL. Buradan da anlaşılacağı üzere daışma hattı hat üzerinden para kazanmak için kurulmamış. Kişilerin araması sağlanarak onları ilgili (!) avukatlara yönlendirmek için kurulmuş bir düzeneğe benziyor. Basanma.eu bu girişimi ile artık ülkemiz sınırları içerisinde hukuki mütalaa vermeye talip olarak avukatlık tekelini direkt olarak ihlal eder hale gelmiştir. İlgili kurumları göreve davet ediyorum.

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

“Boşanma COM.TR yayına başladı” hakkında 1 yorum var

  1. Sayın Demir,
    Sivas Barosuna kayitli olarak calisan bir meslektasiniz olarak konu ile ilgili yorumlariniza aynen katilmaktayim. Bizler tabelamiz 2 rengi gecmesin, ebatlari yonetmelige uygun olsun diye ince ince dusunerek ve meslek etigine uygun adimlar atabilmek adina kili kirk yararak cabalarken, reklam yasagi alanina bir darbe de bu siteden gelmis oldu.
    Bizler “magdur” olmaya devam edelim..
    saygilarimla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir