Amerikada 1 milyon* avukat var ve para kazanabiliyorlar…

Bu da nereden çıktı derseniz Yonca Poyraz Doğan ‘ın yalancısıyım. Evet amerikada yaklaşık bir milyon avukat varmış ve 300 kişiye bir avukat düşüyormuş. Yeni başlayan bir avukatın en az 47.000 en çok 150.000 USD, ortalamada ise 76.000 USD maaşla rahatlıkla iş bulabildiği ülkedeki avukatlar dünyadaki avukatların sayısal olarak %70 ‘ini oluşturmaktaymış.

Bu okuduklarımdan sonra amerikada neden hukuk sektörünün ve avukatlara yönelik yayınların, internet sitelerinin bu kadar çok ve güçlü olduklarını da yavaş yavaş anlamaya başladım. Para kazanma sorunu olmayan avukatların sayısı bu kadar çok olunca onlara yönelik sektörler de doğru orantılı olarak gelişmişti…

Yapılan araştırmalara göre avukatlar ve açtıkları davalar nedeniyle amerikan ekonomisi ağır yüklere katlanmak zorunda kalıyor; artan sigorta ve tedavi giderleri yoksul kesimin hayatını zorlaştırıyormuş.

Ama işin en ilginç yanı amerikalı avukatlar da mutsuzmuş. Yonca Poyraz Doğan ‘ın yazdığına göre:

Amerikalı avukatlar bezgin. Günde 13-14 saat çalışma, meslekte yozlaşma ve beklentilerin karşılanmaması yüzünden avukatlığı bırakanlar çok. Avukatların bir kısmı, çalışma koşulları daha insani olan, devlet memurluğuna geçerken bir kısmı da kariyer değiştiriyor.

Hatta bazı baroların, mesleklerinde aradıkları tatmini bulamayan avukatlar için danışmanlık hizmetleri ve yeni bir kariyer seçimi konusunda rehberlik servisleri var.

Bunları, dinlediğimiz radyo veya televizyon haberlerinde, okuduğumuz gazetelerde görüyoruz. ‘Yılda 150 bin dolar kazanan avukat, ilkokul öğretmeni oldu’ gibi başlıklar hiç yabancı değil.

Hayatlarındaki boşluğu doldurmaya çalışan avukatlar arasında, yılda 40 bin dolar maaşa razı olup öğretmenliği seçenler kendi öykülerini anlatıyor. Yaşamda önemli ve değerli olanı, avukatlığı bırakarak bulduğunu söyleyen bu kesim, yeniden doğmuşçasına mutlu görünüyor. Belli ki onlar sobeleyecek adam aramak yerine, hayatın tadını çıkarıyor ve öğrencileriyle saklambaç oynuyor…

Yonca Poyraz Doğan tarafından Mart 2004 te yazılan ve Radikal Gazetesinde yayınlanan bu yazı hala güncelliğini korumakta. Saklambaç adlı yazının tamamını okumanızı öneririm. Belki de yazıda kendinizi bulacaksınız…

* Son verilere göre ABD deki avukat sayısı yaklaşık 1.200.000′ e ulaşmıştır.

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir