Markanıza sahip çıkmazsanız başkası çıkar

Recep ivedik yoğurtları, Adnan Polat Çorapları ve Ali Babacan kırtasiye zinciri… Markaların tescilince birçok sınıfın olması bilindik marka ve isimlerin tescili ile ticarete konu olmasına sebep olabiliyor. Mal ve hizmet markaları olarak iki ana sınıfta değerlendirilebilecek markalarda en çok piyasada tanınmış ama marka olarak tescil edilmemiş işaret ya da kelimelerde uyuşmazlık çıkıyor. İşaret ya da kelimenin tescilli olmadığını farkeden iyi ya da kötüniyetli başka kişilerce tekrar tescil edilerek kullanılması, markayı tanıtan ve kullanmakta olan kişilerce sonradan “tescilin hükümsüzlüğü” için dava konusu ediliyor. Bu konudaki uyuşmazlıkların sık yaşanmasının bir diğer sebebi de tanıttığı markasını tescil ettirmeyen ve bu konuya önem vermeyen tacirlerdir.

Mahkeme bir markanın hükümsüzlüğü talebini o markanın daha önce piyasada kimin tarafından tanıtıldığına ve bilinirliğine bakarak değerlendiriyor. Bu incelemeyle markayı tescil ettirenin iyi niyeti inceleniyor da denebilir. Markanın kullanılış şekli itibariyle haksız rekabet yaratması ve önceden kullanmakta olan kişi ya da işletmenin menfaatlerine zarar vermesi durumunda markanın hükümsüzlüğüne ve sicilden terkinine karar verilebiliyor.

Böyle bir durumla karşılaşmaktan doğal olarak çekinen dünyaca ünlü markalar ise markalarını tüm mal ve hizmetler için tescil yoluna gidiyorlar. Örneğin “nokia” motor yağı ve hukuki hizmetler markası olarak da tescil edilmiş durumda. Çok bilinen markalar bahsettiğim türde suistimallerden korunmak için masraftan kaçınmamakta haklı görünüyorlar. Çünkü nokia marka çanta veya pil markanın sağladığı güven nedeniyle ilgimi çekebilirdi.

Son arama kelimeleri:

  • https://www samildemir av tr/2008/10/markaniza-sahip-cikmazsaniz-baskasi-cikar/

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir