Gladyatörden bilge olur mu?

Avukatların “ağır hukuk silahlarıyla donanmış gladyatörler” olduğumuzu söylemek, yaptıkları işin anlamını en keskin şekilde anlatmak için yeterli olacak gibi. Ne kadar iyi donanımlıysanız ve sert savaşıyorsanız o kadar ünlü birer gladyatör oluyorsunuz. Silahınızı kullanmanızdaki hüneriniz de siz isteseniz de istemesenizde sizden bahsedilmesine ve bu sayede gladyatör olmanız nedeniyle pekişen, “bir işinizi benimseme haline” bürünmenize neden oluyor. Yani kimilerinin gurur duyarak söyledikleri şekliyle: profesyonelleşiyorsunuz…

Peki başınızı yastığa koyduğunuzda, “ben hep bir gladyatör olarak mı yaşayacağım, nereye kadar savaşacağım ya da savaşmam gerekiyor” dediğiniz anlar olmadı mı? Eminim olmuştur. Kimsenin uzun süre gladyatör olarak yaşamak isteyeceğini sanmıyorum. Bunu gerçek gladyatörler bile istemezdi. Savaşmanın hayat kazanmak ve zamanla da karakter haline dönüştüğü bir hayat gerçekten yaşanır ve kaliteli bir hayat mıdır? Siz bu sorunun cevabını düşünürken, istediği neredeyse herşeye sahip olmuş ama hala hayattan zevk alamayan gladyatör arkadaşlarım gözümün önüne geliyor. Her biri birgün silahlarını çıkarıp hafifleyecekleri günlerin hayalini kurarak savaşma gücü bulmaya çalışıyorlar ve mutsuzlar.

2006 yılının sonlarından beri evimin sehpasında duran kitap artık bana son haykırışlarında bulundu: Beni okumalısın!… “Ferrarisini Satan Bilge” kitabını duymuşsunuzdur. Kitabın kahramanı aynı bizler gibi bir hukuk gladyatörü ve hayatını birden bire değiştirmeye karar veriyor. Bu kitabı neredeyse 2 sene önce almıştım ve okumayı ihmal ediyordum. Sonra nedenini bilemediğim bir enerjiyle kaldığım yerden okumaya devam ettim ve böylece hayatıma biraz geriye çekilip bakma imkanı buldum. Çoğumuz gibi ben de savaşıyordum ama ne için ve ne kadar gerekli şeyler için… Sonu olmayan bir savaş ve mücadele… Ama en değerli varlığınızı, yani kendinizi ihmal ettiğiniz bir savaş. “Ne yapalım yani çalışmayalım mı, hayat devam ediyor, bu dünyanın düzeni böyle kurulmuş” diyen “profesyonel” gladyatörleri duyar gibiyim. Ben sizi hiçbirşey için ikna etmeye çalışmıyorum. Sadece daha kaliteli, dingin ve mutlu bir hayat yaşamak hakkında size yeni düşünceler verebilecek bu kitaba zaman ayırmanızı öneriyorum. Belki de okuyarak sansınıza şans tanıyacaksınız.

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir