Müvekkillerin aşırı taleplerine dikkat…

Ortalama bir vatandaş için avukat, içinde bulunulan zor durumu “çözen” kişidir. İyi avukat çözeceğini kötü avukat çözemeyeceğini söyler. Kimi zamanda avukatlardan iş ile ilgili olarak alınan en iyi vaade göre avukat seçilir ve buna göre beklentilere girilir. Rekabetçi piyasa şartları da avukatları işi alabilme kaygısıyla “aşırı iyimser” öngörülerde bulunmaya ve müşterilerini buna göre yönlendirmeye sevkedebilmektedir. Bu tutum maalesef etik kabul edilemez, dürüstlük ve özen yükümlülüğü ile de bağdaşamaz.

Avukatların bahsettiğim tutumları, zamanla vatandaşta “avukattan ne kadar iyi sonuç istersem o oranda daha fazlasını elde edebilirim” tarzında yaklaşımların gelişmesine neden olmaktadır. İki taraflı bir yarışa dönüşen bu durum, çözülmesi gereken uyuşmazlığı daha da gerginleştirerek, hakkın ileri sürülmesi sırasında, olağandan yüksek taleplere neden olabilmekte, uzlaşma ve arabuluculuk ile çözülebilecek bir uyuşmazlık, isteklerdeki aşırılık nedeniyle çözülemez hale gelebilmektedir.

Bu durumda avukatlara düşen görev her isteği karşılamak konusunda yarışarak itibarlarını ve birbirini yıpratmaktansa, makul ölçülerde danışmanlık ve öngörülerde bulunarak iş sahiplerini yanlış ve aşırı taleplere yönlendirmemektir. Aksi hal çözümsüzlüğü körükleyeceği gibi avukatların itibarını ve adliyeye güveni de zedeleyecektir.

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir