Dava şartı olarak arabuluculuğa katılmamanın sonuçları

 

Dava Şartı (Zorunlu) arabuluculuğun dayanağı nedir?

İşçi-İşveren Uyuşmazlıklarında

7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’nun 3. maddesi ile kanuna, bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olarak düzenlenmiştir. Dava şartı olması, dava açabilmek için öncelikle arabuluculuk yoluna başvurulmasının zorunlu olduğu anlamına gelmektedir. İş davası açmak isteyenler, arabulucuya başvurulup, anlaşmaya varılamadığına ilişkin son tutanağın bir örneğini dava dilekçesine eklemek zorundadırlar. Bu zorunluluğa uyulmadan açılan davalar dava şartı yokluğundan usulden reddedilecektir.

 

Ticari Uyuşmazlıklarda

Türk Ticaret Kanunu’na eklenen 5/A maddesiyle bazı ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuğa başvurmak dava şartı olarak düzenlenmiştir. Bu kapsamda TTK’nın 4 üncü maddesinde ve diğer kanunlarda belirtilen ticari davalardan, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartıdır. Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren altı hafta içinde sonuçlandırır. Bu süre zorunlu hâllerde arabulucu tarafından en fazla iki hafta uzatılabilir. Ticari alacak ve tazminattan kaynaklanan dava açmak isteyenler, arabulucuya başvurulup, anlaşmaya varılamadığına ilişkin son tutanağın bir örneğini dava dilekçesine eklemek zorundadırlar. Bu zorunluluğa uyulmadan açılan davalar dava şartı yokluğundan usulden reddedilecektir.

 

Davet edildiğim halde gitmesem ne olur?

Arabulucu tarafları her türlü iletişim yolunu kullanarak görüşmeye davet edebilir. Örneğin arabulucu telefon, e-posta, SMS, whatsapp gibi yolların tamamını kullanarak taraflarla iletişime geçebilir ve daveti iletebilir. Arabulucunun taraflarla iletişime geçtiğini tutanağa bağlar. Bu tutanaktaki tespitler son tutanağa geçirilir ve mahkeme katılım ve davet konusunda konuda arabulucunun tespitlerini esas alır.

Taraflardan birinin geçerli bir mazeret göstermeksizin arabulucu huzurunda yapılacak ilk toplantıya katılmaması halinde arabulucu, gelmeyen tarafla iletişime geçerek kalan süreyi de dikkate alarak yeni bir gün belirleyebilir. Ancak bu zorunlu değildir. Taraflardan birisinin mazeret göstermeksizin görüşmeye katılmaması sebebiyle arabuluculuk faaliyeti sona erer. Bu durumunda toplantıya katılmayan taraf, arabulucu tarafından hazırlanacak son tutanakta belirtilir.

Toplantıya katılmamanın ciddi sonuçları vardır. İlk toplantıya katılmayan taraf daha sonra açılacak davada kısmen veya tamamen haklı çıksa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu tutulur.  Ayrıca bu taraf lehine vekalet ücretine hükmedilmez. Her iki tarafın da ilk toplantıya katılmaması sebebiyle sona eren arabuluculuk faaliyeti üzerine açılacak davalarda tarafların yaptıkları yargılama giderleri kendi üzerine bırakılır. Bu bakımdan ilk toplantıya katılmak her iki taraf için de çok önemlidir.

 

İşçi-İşveren Dava Şartı Bilgilendirme Tutanağı: https://goo.gl/6MDgKW

Ticari Dava Şartı Bilgilendirme Tutanagı: https://bit.ly/2KAOWqz

Bu yazının kısa url’si: https://goo.gl/3vwYq1

Şamil Demir’in arabulucu sicili: https://goo.gl/N3ESYq

Son arama kelimeleri:

 • https://www samildemir av tr/2018/04/dava-sarti-arabuluculuguna-katilmamanin-sonuclari/
 • dava şartı arabulucu SMS Whatsapp posta E Mail davet
 • https://www samildemir av tr/2018/04/dava-sarti-arabuluculuguna-katilmamanin-sonuclari/#:~:text=Ancak bu zorunlu değildir Toplantıya katılmamanın ciddi sonuçları vardır
 • https://www samildemir av tr/2018/04/dava-sarti-arabuluculuguna-katilmamanin-sonuclari/#:~:text=Arabulucu tarafları her türlü iletişim iletişime geçebilir ve daveti iletebilir
 • Uygulamada kira anlaşmazlıklarında arabulucu tarafları davet mektubuyla toplantıya çağırır

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Avukat, Arabulucu Şamil Demir (LL.M, MCIArb) 1976 Yılında Ankara’ da doğmuştur. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 2011 yılında Başkent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk yüksek lisans programından mezun olmuştur. 1998 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır. 14.11.2013 tarihinden bu yana Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Siciline kayıtlı arabulucudur. İngilizce bilmektedir. Evli, bir çocuk babasıdır. Şamil Demir, şu kurumlara üye ve akreditedir: - Ankara Barosu (Sicil No: 13560) Türkiye Barolar Birliği (Sicil No: 43868) - Adalet Bakanlığı HİGM Arabuluculuk Daire Başkanlığı (Sicil No: 0002) - Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği (Başkan) - Chartered Institute of Arbitrators (MCIArb, Mediator Member: 36195) - International Mediation Institute, Certified Mediator Mediators Beyond - Borders International, Member World Mediation Organization, Fellow

“Dava şartı olarak arabuluculuğa katılmamanın sonuçları” hakkında 1 yorum var

 1. Merhabalar konu eski ama umarım görüp cevaplarsınız.

  Bi otelde çalıştım ve bir buçuk aylık maaşımı alamadım. Yasal yolları takip ettim ve arabuluculuk bürosuna başvurdum, toplantı günü avukatın belirttiği yerde bulundum. Karşı taraf toplantıya gelmeyeceğini belirtti ve karşı teklif olarak benim arabulucu ücretini ödememi ve maaşımın belirttikleri tarihte ödeyeceklerini söylediler kabul etmedim. İş mahkemesine başvurursam avukat ücretini karşı taraf mı ödeyecek yoksa benim ücret verip avukat mı tutmam lazım?
  Üzerime herhangi bi mal varlığı yok, baro bana bi avukat tahsis eder ve ücretini devlet karşılar mı?
  Böyle bir hakkım var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir